Sakramenty Święte
Według Katechizmu Kościoła Katolickiego "Sakramenty są skutecznymi znakami łaski,
ustanowionymi przez Chrystusa i powierzonymi Kościołowi.
Przez te znaki jest nam udzielane życie Boże. Obrzędy widzialne, w których celebruje się sakramenty, oznaczają i urzeczywistniają łaski właściwe każdemu sakramentowi.
Przynoszą one owoc w tych, którzy je przyjmują z odpowiednią dyspozycją" (KKK 1131).
Sakramenty Nowego Prawa zostały ustanowione przez Chrystusa. Jest ich siedem: chrzest, bierzmowanie, Eucharystia, pokuta, namaszczenie chorych, sakrament święceń i małżeństwo. Sakramenty te obejmują wszystkie etapy i wszystkie ważne momenty życia chrześcijanina: sprawiają narodzenie i rozwój chrześcijańskiego życia wiary, uzdrowienie i dar posłania. Widać w tym pewne podobieństwo, jakie istnieje między etapami życia naturalnego a etapami życia duchowego (KKK 1210).
CHRZEST
"Chrzest jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego i
bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów"
/KKK 1213/
Dwa tygodnie przed chrztem należy zgłosić się do kancelarii parafialnej z odpisem aktu urodzenia dziecka, świadectwem ślubu kościelnego / jeśli był poza parafią zamieszkania / oraz świadectwem moralności chrzestnych wystawionym przez duszpasterza parafii, w której mieszkają.
Sakrament Chrztu Świętego udzielany jest zasadniczo podczas niedzielnej Mszy św. o godzinie 12:00. W wyjątkowych przypadkach może się odbyć w innym czasie.
Przed chrztem zarówno rodzice (o ile stan prawny im na to pozwala) jak i rodzice chrzestni powinni przystąpić do sakramentu pojednania. Spowiedź w sobotę przed Mszą św. / 17:30 lub w czasie zimowym o 16:30 /.
W czasie Mszy św. należy przystąpić do Komunii św. Dobrze jest ofiarować tę Komunię w intencji dziecka.
Rodzicami chrzestnymi mogą być ci, którzy:
- ukończyli 16 rok życia,
- przyjęli Sakrament Pokuty, Eucharystii i Bierzmowania,
- są praktykującymi katolikami i prowadzą życie zgodne z zasadami wiary,
- chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące w małżeństwie bez ślubu kościelnego,
a także ci z młodzieży, którzy nie uczęszczają na katechizację.